Z jakimi chorobami zmagają się podopieczni?
12 maja 2021

Z jakimi chorobami zmagają się podopieczni?

Nieodzownym elementem pracy opiekuna osób starszych są choroby podopiecznych i codzienny z nimi kontakt. Osoby starsze borykają się z wieloma dolegliwościami. W poniższym artykule przedstawimy najczęściej występujące choroby wieku starczego.

Cukrzyca
Jest najczęściej występującą chorobą u osób starszych. Szacuje się, że dotyka nawet 40 proc. osób powyżej 65 roku życia. W leczeniu cukrzycy często jest niezbędna jest zmiana trybu życia.

Alzheimer
Postępujące zaburzenia pamięci i zdolności orientacji. Niestety jest to postępująca oraz nieuleczana choroba. Zachowania pomocne to np. oznaczanie miejsc w domu z pomocą czytelnych symboli np. kolorowe kartki.

Miażdżyca
Miażdżyca to przewlekły proces zapalny, który obejmuje duże i średnie tętnice. Podana choroba może być przyczyną zawału serca i udaru mózgu. Jest to choroba, która rozwija się przez długi czas, jednak nasz styl życia może w znaczny sposób opóźnić występowanie powikłań klinicznych.

Osteoporoza
Osteoporoza jest konsekwencją starzenia się układu szkieletowego, związanego z wiekiem ubytku masy kostnej. Choroba jest nazywana dyskretnym złodziejem kości, przez wiele lat nie dając żadnych objawów.

Nadciśnienie tętnicze
Nadciśnienie jest najczęstszą chorobą układu krążenia u osób powyżej 60tego roku życia. U pacjentów z nadciśnieniem pojawiają się charakterystyczne dolegliwości w postaci: duszności, kołatania serca, bólów oraz zawrotów głowy oraz zaczerwienienia twarzy.

Choroby zwyrodnieniowe
Degradacja tkanki spowodowana nieprawidłową budową stawu może prowadzić do uszkodzenia chrząstki czy stanów zapalnych stawów, co obniża jakość życia.

Nietrzymanie moczu
Mimowolne oddawanie moczu może dotyczyć osób w każdym wieku, choć statystycznie częściej dotyka on kobiet niż mężczyzn.

Aktywność człowieka spada wraz z upływem lat. Jest to uwarunkowane nie tylko samym procesem starzenia się, ale także stanem zdrowia, stylem życia oraz wpływem otaczającego środowiska. Z praktyki wiadomo, że w walce z chorobami wieku starczego kluczową rolę odgrywa profilaktyka oraz edukacja zdrowotna, które pozwalają wcześnie diagnozować choroby.

Znasz te choroby z doświadczenia opiekuńczego nad kimś w Twoim otoczeniu i wiesz, jak postępować w ich przypadku? Wykorzystaj swoją wiedzę w praktyce zawodowej. Zostań opiekunem z Bona24. Więcej informacji pod numerem: +48 536 284 042. Zapraszamy!

Szybki kontakt!
+
Wyślij!