Leki przeciwbólowe – na co zwrócić uwagę, kiedy podajesz je seniorowi?
15 marca 2022

Pewien znany żart mówi, że jeśli osoba starsza budzi się rano i nic ją nie boli, to znaczy, że już nie żyje. Faktycznie większość seniorów przez znaczną część czasu odczuwa ból. Ból ten może towarzyszyć schorzeniom, na które cierpi podopieczny, ale osoby starsze mogą reagować bólem także na skoki ciśnienia czy zmianę pogody. Każda opiekunka z całą pewnością wielokrotnie musi mierzyć się z koniecznością podawania leków przeciwbólowych. Jak robić to dobrze? Jak skutecznie łagodzić ból nie szkodząc przy tym seniorowi? Na co zwrócić uwagę podając leki przeciwbólowe? Na te i inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.

Skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą i dokładnie czytaj ulotkę

Brzmi jak frazes, ale to jedna z ważniejszych zasad podawania leków przeciwbólowych. Dotyczy zarówno podawania leków na receptę, jak i leków sprzedawanych bez recepty. Seniorzy, biorąc pod uwagę ich rozliczne schorzenia, przyjmują wiele leków. Leki te mogą wchodzić w interakcje, a ich łączenie może być niebezpieczne. To lekarz powinien decydować które leki, w jakich dawkach, w jakich odstępach czasu i o jakich porach powinien przyjmować pacjent.

Pamiętaj, że lek to nie tylko tabletka

Substancje przeciwbólowe zawarte są nie tyko w tabletkach. Można je podawać dożylnie lub aplikować na skórę w postaci maści, żeli czy plastrów przeciwbólowych. Pamiętaj, że leki podawane w ten sposób również wchodzą w interakcje, a zawarte w nich substancje czynne mogą być tożsame z tymi podawanymi doustnie.

Ostrożnie z jedzeniem i piciem

Leki powinno popijać się wodą, inne napoje (kawa, herbata, soki) mogą wchodzić w reakcje z lekami i osłabiać ich działanie lub sprzyjać efektom niepożądanym. Przy zażywaniu leków przeciwbólowych nie powinno się także pić alkoholu. Tu znowu warto czytać ulotkę, niektóre leki można przyjmować na czczo, inne powinno się przyjmować do posiłku lub po nim. Przy zażywaniu dużej ilości leków przeciwbólowych warto także stosować leki osłonowe, które będą chronić nasz układ pokarmowy.

Nigdy nie przekraczaj zalecanych dawek

Bardzo ważne jest, żeby nie przekraczać maksymalnych dawek substancji o działaniu przeciwbólowym.
Poniżej przedstawiamy maksymalne dawki najpopularniejszych leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty:

  • Paracetamol – dawka maksymalna dla dorosłych przy stosowaniu preparatów dostępnych bez recepty: 4 g w ciągu doby (w dawkach podzielonych 500 – 1000 mg, stosowanych z co najmniej 4 – 6 godzinnym odstępem (cztery razy na dobę).
  • Kwas acetylosalicylowy – dawka maksymalna dla dorosłych: 4 g w ciągu doby (w dawkach podzielonych).
  • Ibuprofen – dawka maksymalna dla dorosłych: 1200 mg w ciągu doby (w dawkach podzielonych po 400 mg, stosowanych z minimum 6 -godzinnym odstępem). Trzy razy na dobę.

 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!