Tematy tabu w pracy opiekunki
2 czerwca 2023

Tabu jest czymś, co coraz rzadziej obserwujemy w przestrzeni społecznej. Polacy z coraz większą śmiałością rozmawiają o tym, co jeszcze do niedawna było uznawane za wstydliwe. Na pewne tematy wciąż jednak nie wypadało mówić. Najnowsze badania socjologów pokazuje, że wśród wszystkich tematów tabu, w Polsce największe kontrowersje budzą tematy związane z finansami. Pytania o pieniądze budzą całe spektrum emocji – od strachu, przez niechęć po złość i wrogość. Czy w pracy opiekunki jest miejsce na tematy tabu?

Tabu numer 1 – pieniądze

O pieniądzach w pracy opiekunki można mówić w różnych aspektach. Pierwszym z nich jest wynagrodzenie. Na forach internetowych nie widać, aby był to temat tabu. Opiekunki chętnie wymieniają między sobą informacje o wartości zleceń w poszczególnych firmach. Wynika to w pewnej mierze zapewne ze specyfiki pracy i płacy. Wynagrodzenie opiekunki nie jest tajemnicą, już na etapie pojawienia się ogłoszenia wynagrodzenie jest podane, wiedza o tym, ile zarobi opiekunka na zleceniu jest więc powszechnie znana, nie ma tu nic do ukrycia.
Inaczej sprawa wygląda przy indywidulanych wyjazdach, kiedy opiekunki samodzielnie dochodzą do porozumienia z rodziną seniora i zatrudniają się bezpośrednio u tej rodziny. W takiej sytuacji nie chcą dzielić się informacjami o zarobkach. Nie ma w tym nic dziwnego, po pierwsze mają zapewne obawę o to, że ktoś inny zaproponuje niższą stawkę i podbierze zlecenie, a po drugie zdarzyć się może, że zlecenie nie będzie do końca legalne, a tym nikt nie chce dzielić się na forum.
Pieniądze stają się też tabu kiedy w grę wchodzi przyjmowanie dowodów wdzięczności. Opiekunka powinna pamiętać, że wynagrodzenie za pracę wypłaca firma, przez którą jest zatrudniona. Opiekunka nie powinna przyjmować żadnych pieniędzy od seniora ani nikogo z jego bliskich.
A co z prezentami? Senior, który jest szczególnie zadowolony z opieki może okazać swoją wdzięczność opiekunce, wręczając jej prezent, np. okazji urodzin, świąt czy na zakończenie zlecenia. Przyjęcie takiego prezentu jest dopuszczalne.

Tabu numer 2 – seks

Seks jest tematem, który zdecydowanie stracił swoje tabu. Jest to temat coraz częściej i coraz bardziej śmiało poruszany w przestrzeni publicznej. Głośno mówi o się o orientacji i preferencjach seksualnych. Z dziećmi rozmawia się o seksie otwarcie, nie wmawia się już maluchom, że dzieci przynosi bocian. Seks wciąż funkcjonuje jednak jako tabu, kiedy dochodzi do nadużyć na tle seksualnym. Ofiary takich nadużyć nie zawsze zgłaszają ten fakt odpowiednim służbom, potrafią latami nie wyjawiać, że były molestowane czy wykorzystywane seksualnie.
W pracy opiekunki takie nadużycia bardzo rzadko miewają miejsce, aczkolwiek może się zdarzyć, że podopieczny lub ktoś z jego otoczenia będzie dążył do kontaktu seksualnego. Taki fakt należy zgłosić koordynatorowi.
W pracy opiekunki zdarza się też czasem, że podopieczny wykazuje reakcję o charakterze seksualnym na codzienne czynności, które wykonuje opiekunka. W takiej sytuacji należy zachować pełen profesjonalizm i wypełniać swoje obowiązki, nie zwracając uwagi na rekcje ciała.

Tabu numer 3 – alkohol

Alkohol w pracy opiekunki może pojawiać się w 2 kontekstach. Po pierwsze, może spożywać go podopieczny. Opiekunka powinna mieć świadomość czy w konkretnym przypadku picie alkoholu przez seniora jest możliwe, czy nie wchodzi on w interakcję z lekami i czy jego picie jest dozwolone w określonym chorzeniu. Jeśli zachodzi ryzyko pogorszeniu stanu zdrowia należy porozumieć się z rodziną seniora i jego lekarzem.
Po drugie kwestie związane z alkoholem należy rozpatrywać w kontekście samej opiekunki. Przypominamy, że opiekunka nie powinna pić alkoholu kiedy jest w pracy, musi pozostawać trzeźwa kiedy sprawuje opiekę nad seniorem. Jeśli senior lub ktoś z jego rodziny częstuje Cię alkoholem, zdecydowanie powinnaś odmówić. Dopuszczalne jest spożywanie alkoholu podczas przerw w pracy, wtedy, kiedy opiekę nas seniorem sprawuje ktoś inny, np. ktoś z jego rodziny.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!