Jak zachować rytm dnia u chorego z Aizheimerem?
4 sierpnia 2023

Senior mylący dzień z nocą może doświadczać zaburzeń rytmu dobowego, które są częstym objawem starzenia się lub związane są z chorobami miedzy innymi takimi jak demencja. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w radzeniu sobie z tym problemem.

Lista wskazówek

  • Utrzymuj regularny harmonogram, który obejmuje zaplanowane godziny snu i czuwania. Pomóż seniorowi ustalić rytuały na czas przed snem, takie jak ciepły prysznic, spokojna muzyka lub czytanie, aby pomóc mu się zrelaksować i przygotować do snu.
  • Zadbaj o to, aby senior otrzymywał wystarczającą ilość naturalnego światła w ciągu dnia. Poranne spacery na świeżym powietrzu mogą pomóc w regulacji rytmu dobowego, ale również w produkcji witaminy D, która to wpływa na funkcjonowanie całego organizmu.
  • Stwórz odpowiednie środowisko do spania, upewnij się, że miejsce, w którym senior śpi, jest właściwie przygotowane do snu. Zaciemnij pomieszczenie, zastosuj zasłony lub rolety, które blokują światło z zewnątrz. Wykorzystaj dźwięki relaksacyjne, jeśli pomagają w uspokojeniu i zadbaj o to, aby nikt nie przeszkadzał seniorowi podczas snu. Regeneracja sił jest bardzo ważna, aby senior zachował możliwie najdłużej wystarczającą do funkcjonowania sprawność.
  • Unikaj podawania seniorowi kofeiny, alkoholu i innych pobudzających substancji, zwłaszcza wieczorem. Te substancje mogą wpływać na sen i pogarszać problemy związane z myleniem dni z nocą oraz powodować rozdrażnienie, a nawet zaburzenia ciśnienia i tętna, a w konsekwencji przy dłuższym stosowaniu rytmu serca
  • Dbaj o regularny kontakt się z lekarzem seniora, aby sprawdzić, czy nie ma żadnych chorób, niedoborów lub leków, które mogą wpływać na sen. Niektóre leki mogą powodować zaburzenia snu lub zmiany w rytmie dobowym, dlatego ważne jest monitorowanie i dostosowywanie leczenia do wieku oraz wagi pacjenta.
  • Pamiętaj również o tym, aby senior miał dostęp do światła nocnego, na wypadek gdyby musiał skorzystać np. z toalety. Pomoże to uniknąć przypadkowych upadków lub urazów. Oświetl przedpokój, łazienkę i inne miejsca, które senior może odwiedzić w nocy.

Co jeśli powyższe sposoby są niewystarczające?

Jeśli problemy z myleniem dnia z nocą seniora utrzymują się lub nasilają, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. opieki nad osobami starszymi. Mogą oni zaproponować dalsze strategie zarządzania tym problemem i ocenić ewentualne podstawowe przyczyny lub zlecić dodatkowe badania lub nawet hospitalizację.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!