Problem samotności wśród seniorów
19 października 2023

Samotność wśród seniorów to poważny problem społeczny, który może negatywnie wpływać na ich zdrowie i samopoczucie. Jest ona emocjonalnym i psychologicznym stanem, w którym osoba odczuwa brak towarzystwa, bliskości lub wsparcia społecznego. To uczucie może pojawić się zarówno u młodych, jak i starszych osób.

Samotność może mieć różne przyczyny i konsekwencje, w zależności od kontekstu i indywidualnych doświadczeń. Dlatego, gdy widzimy, że bliska nam osoba dosłownie gaśnie, należy szybko działać. Ostatnimi laty liczba samobójstw wśród seniorów drastycznie wzrosła. Istnieje wiele instytucji, które można powiadomić, gdy pojawiają niepokojące sygnały. Nie mniej jednak warto dbać o zachowanie równowagi w życiu. Jednak jak to zrobić, aby podziałało? W tym artykule zapoznamy Was ze sposobami, w jaki sposób możecie pomóc osobom starszym w radzeniu sobie z samotnością.

 • Pomaganie w utrzymywaniu kontaktu z rodziną i przyjaciółmi za pomocą telefonów, komunikatorów internetowych lub wizyt. Organizuj wspólne spotkania rodzinne lub przyjacielskie, aby umożliwić starszym osobom spędzenie czasu z bliskimi
  Zapewnianie wsparcia emocjonalnego.
 • Słuchaj i rozmawiaj z bliskimi regularnie. Czasem starszym osobom wystarczy ktoś, kto wysłucha ich myśli i uczuć. Pamiętaj, że starsze osoby mogą odczuwać smutek lub lęk z powodu utraty bliskich oraz starzenia się. Warto być cierpliwym i zrozumiałym wobec ich potrzeb emocjonalnych.
 • Aktywne życie społeczne. Zachęcaj seniorów do uczestnictwa w klubach senioralnych, grupach zainteresowań lub organizacjach społecznych. To doskonały sposób na nawiązywanie nowych kontaktów. Promuj aktywności społeczne i kulturalne, takie jak wycieczki, zajęcia artystyczne czy wyjścia na koncerty.
 • Pomoc w korzystaniu z technologii. Jeśli to możliwe, naucz seniorów korzystać z komputera, smartfona czy tabletu, co pozwoli im na utrzymanie kontaktu z innymi za pomocą mediów społecznościowych i wideokonferencji.
 • Wspieranie aktywności fizycznej. Zachęcaj seniorów do regularnej aktywności fizycznej, takiej jak spacery, joga, tai chi czy pływanie. Ćwiczenia pomagają w poprawie zdrowia i samopoczucia.
 • Organizacja wolontariatu. Starsze osoby mogą być aktywnymi wolontariuszami, pomagając w organizacjach charytatywnych lub dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.
 • Dostęp do profesjonalnej pomocy. Jeśli samotność seniora jest bardzo głęboka i prowadzi do problemów zdrowotnych, warto rozważyć wsparcie profesjonalistów, takich jak psychoterapeuci lub pracownicy socjalni.
 • Organizowanie zajęć terapeutycznych. Warto zorganizować zajęcia terapeutyczne, takie jak sztuka, muzyka lub terapia zajęciowa, które mogą pomóc w budowaniu poczucia wspólnoty i wyrażaniu emocji.
 • Promocja zdrowego stylu życia. Zachęcaj seniorów do zdrowego odżywiania, regularnych badań lekarskich i dbania o swoje zdrowie fizyczne i psychiczne.
 • Przyjazne sąsiedztwo. Tworzenie przyjaznego sąsiedztwa, w którym ludzie pomagają sobie nawzajem, może znacząco przyczynić się do zmniejszenia samotności seniorów.

Bo liczy się każdy człowiek
Pamiętaj jednak, że każda osoba jest inna, więc ważne jest dostosowanie podejścia do indywidualnych potrzeb i preferencji człowieka. Samotność seniorów to problem, który wymaga empatii, zrozumienia i zaangażowania otoczenia. Dlatego ważne jest uświadamianie społeczeństwa o istniejącym problemie oraz edukacja umożliwiająca zauważanie w porę problemu.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!