Opieka paliatywna
17 maja 2024

W opiece nad seniorami często przychodzi moment, gdy medycyna nie jest w stanie już pomóc. Pacjent wraca do domu, gdzie pozostaje jedynie podawanie leków przeciwbólowych i dbanie o komfort życia. Każda opiekunka może znaleźć się w sytuacji, gdzie będzie musiała opiekować się osobą w terminalnym stadium choroby. W takich przypadkach niezbędna jest opieka paliatywna.

Czym jest opieka paliatywna?
Opieka paliatywna to wszechstronna opieka, która przyjmuje holistyczne podejście do pacjenta. Jest stosowana, gdy pacjent jest nieuleczalnie chory i nie ma możliwości przywrócenia zdrowia, a celem jest złagodzenie objawów choroby. Kluczowym aspektem opieki paliatywnej jest łagodzenie bólu. Ważne jest zapewnienie pacjentowi jak najlepszego komfortu życia i zachowanie jego godności. Przez lata standardem było umieszczanie takich pacjentów w hospicjach, ale obecnie coraz więcej rodzin decyduje się na opiekę domową, często angażując profesjonalne opiekunki.

Opieka paliatywna to nie tylko opieka medyczna
Opieka paliatywna obejmuje zarówno procedury medyczne, takie jak podawanie leków i zabiegi zmniejszające ból, jak i wsparcie psychologiczne i duchowe. Pacjenci nieuleczalnie chorzy potrzebują nie tylko fizycznej pomocy, ale także wsparcia psychicznego, aby poprawić ich stan emocjonalny. Przewlekły ból, świadomość zbliżającej się śmierci, unieruchomienie i niemożność normalnego funkcjonowania mogą prowadzić do depresji, lęku, smutku czy agresji.

Przywracanie godności umierania
W zakresie opieki medycznej opiekunka może liczyć na wsparcie personelu medycznego, takiego jak lekarze i pielęgniarki, którzy odwiedzają pacjenta w domu. W razie potrzeby dostępni są także psychiatrzy, psycholodzy oraz specjaliści z innych dziedzin. Pacjent jest zabezpieczony medycznie, ale ważnym aspektem jest również towarzyszenie mu w ostatnich chwilach życia. Pacjenci w terminalnym stadium mają różny poziom świadomości swojej sytuacji – niektórzy nie zdają sobie sprawy z powagi swojego stanu, inni są świadomi aż do końca. Zadaniem opiekunki jest towarzyszenie im z szacunkiem i godnością, szczególnie w momencie odchodzenia. W takich chwilach, empatia i intuicja są niezwykle ważne. Seniorzy często chcą, by ktoś trzymał ich za rękę lub delikatnie głaskał po twarzy, co może przynosić ulgę większą niż silne środki przeciwbólowe.

Czy opieka paliatywna jest łatwa?
Opieka paliatywna jest trudnym zadaniem. Oprócz codziennych obowiązków, takich jak higiena czy podawanie leków, wymaga szczególnej troski o osobę cierpiącą, która zbliża się do końca życia. Nie każda opiekunka jest w stanie udźwignąć ten ciężar. Najlepiej radzą sobie w tej roli osoby, które traktują śmierć jako naturalny element życia i potrafią zachować spokój w jej obliczu. Często są to osoby, które już wcześniej towarzyszyły komuś w umieraniu, na przykład bliskim. Takie opiekunki są niezwykle cenne dla pacjentów w ostatniej fazie życia i dla ich rodzin.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!