Odwodnienie – letni problem starszych ludzi
20 lipca 2023

Odwodnienie może spotkać każdego, jednak seniorzy są szczególnie narażeni na niedobory wody w organizmie. Osoby starsze często pozbawione są apetytu, przez co spożywają mniej pokarmów, w tym także tych, które dostarczają organizmowi płynów. Często nie odczuwają też łaknienia, przez co piją za mało. Jeśli dołożymy do tego wysokie, letnie temperatury, mamy już prostą drogę do odwodnienia, a to, w skrajnych przypadkach może być nawet stanem zagrażającym życiu.

Czym jest odwodnienie?

Ciało człowieka w dużej mierze składa się z wody, bez której większość procesów zachodzących w organizmie nie byłaby możliwa. Odwodnienie to stan, w którym poziom wody w ciele jest za niski, a procesy w nim zachodzące, mogą zostać zaburzone. Odwodnienie objawia się osłabieniem, bólami i zawrotami głowy, drżeniem mięśni. Jego symptomami są też uczucie suchości w ustach, oddawanie moczu w mniejszych ilościach i większych odstępach czasu. Mocz ten ma też intensywniejszą barwę i zapach.

Dlaczego odwodnienie jest niebezpieczne?

Człowiek dość długo może przeżyć bez jedzenia, jednak już 4 doby bez wody, mogą okazać się zabójcze. Bez wody nie ma życia. Trwające kilka dni odwodnienie prowadzi do śmierci, jednak znaczenie krótszy czas bez wody lub z za małą jej ilością zaburza wiele funkcji organizmu. Brak wody oznacza też zaburzoną gospodarkę elektrolitową, w tym niedobry sodu, potasu i chloru. Objawy niedoboru sodu to zaburzenia koncentracji funkcji poznawczych, mdłości i wymioty. Niedobry potasu wiążą się z zaburzeniami rytmu serca, osłabieniem pracy serca, zaparciami, zatrzymaniem moczu i zaburzeniami neurologicznymi. Niedobry chloru powodują natomiast bóle głowy, bóle i drżenia mięśni.

Kiedy może dojść do odwodnienia?

Dorosły człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie, do płynów tych należy wliczyć wodę, napoje i napary ziołowe, białe i zielone herbaty oraz wodę pochodzącą z warzyw, owoców i posiłków. Nie wliczamy do nich słodkich napoi, kawy i czarnej herbaty. Do odwodnienia dochodzi wtedy, kiedy dostarczamy organizmowi zbyt małą ilość płynów, czyli po prostu pijemy za mało. Aby uniknąć odwodnienia, należy pić wodę i inne napoje, które nawadniają organizm systematycznie, małymi porcjami. Seniorzy często nie odczuwają pragnienia, dlatego należy podawać im wodę systematycznie, także wtedy, gdy się o nią nie upominają.

Co robić, kiedy podejrzewasz odwodnienie?

Pierwszą pomocą w odwodnieniu jest najprostsze możliwe rozwiązanie, czyli podanie wody. Wodę należy podawać systematycznie, małymi łykami, tak aby zdążyła się wchłonąć i nawodniła organizm. Zbyt duże ilości wody podane w zbyt krótkim czasie przepłyną prze układ pokarmowy i nie przyniosą pożądanego efektu.
Jeśli odwodnienie jest zaawansowane – senior jest ospały, ciśnienie krwi spada, albo doszło do omdlenie, konieczne będzie wezwanie pomocy medycznej, zabranie seniora do szpitala i podanie kroplówki z elektrolitami.

Jak postępować po powrocie ze szpitala?

Nawodnienie organizmu w szpitalu służy zażegnaniu kryzysu w danym momencie i nie zapobiega odwodnieniu w przyszłości. Dlatego niezwykle ważne jest, aby po incydencie odwodnienia utrzymywać odpowiednią podaż płynów. Jeśli senior poje niechętnie, zapytaj lekarza o zasadność podawania elektrolitów lub płynów izotonicznych. Izotoniki nawadniają organizm lepiej niż zwykła woda. W przypadku niemożności podawani płynów doustnie, konieczne może okazać się też, że konieczne będzie podawanie kroplówek w domu.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!