Oparzenia słoneczne – zapobieganie i pierwsza pomoc
14 lipca 2023

Przebywanie na słońcu ma korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka. Kąpiele słoneczne regulują gospodarkę hormonalną, w tym wzmagają produkcję endorfin, nazywanych hormonami szczęścia. Obniżają poziom melatoniny, sprawiając, że jesteśmy mniej senni i mamy więcej energii. Efektem przebywania na słońcu jest produkcja witaminy D3, która sprawia, że nasze kości są mocniejsze, a układ immunologiczny działa sprawniej. Prawidłowy poziom witaminy D3 łagodzi stany zapalane, a nawet pomaga zapobiegać nowotworom. A jednak ze słońcem nie można przesadzać.

Miłe złego początki

Wystawienie twarzy do słońca daje przyjemne odczucia. W naszym klimacie jest całkiem sporo dni bez słońca, dlatego kiedy robi się ciepło, chętnie korzystamy z możliwości wygrzewania się w jego promieniach. Spragnieni letniego ciepła nie zawsze pamiętamy o tym, aby zachować zasady bezpieczeństwa. Trzeba jednak pamiętać, że ma nie istnieje bezpieczny czas przebywania na słońcu, zwłaszcza, jeśli nie zabezpieczamy odpowiednio naszej skóry. Nawet kilkunastominutowe przebywanie na słońcu może zakończyć się oparzeniem słonecznym, na którym konsekwencje nadużywania słońca się nie kończą.

Seniorzy i dzieci najbardziej narażeni na poparzenia słoneczne

Do grupy osób najbardziej narażonych na oparzenia słoneczne należą dzieci i osoby starsze. Skóra dzieci jest niedojrzała, cienka i delikatna, w związku z czym łatwo ulega uszkodzeniom, także tym wywołanym przez słońce. Skóra seniorów jest za to pozbawiona kolagenu i wody – przez co także staje się cienka i delikatna, a słońce oddziałuje na nią ze wzmożoną siłą. Dlatego w przypadku seniorów należy zwrócić szczególną uwagę na profilaktykę oparzeń słonecznych.

Jak zapobiegać oparzeniom?

Zapobieganie oparzeniom słonecznym nie jest trudne, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze słońce działa wszędzie tam, gdzie dociera. Oparzyć można się więc nie tylko na plaży. Jeśli senior przebywa w ogródku, na balkonie czy tarasie, albo nawet pozostaje w domu, ale promienie słoneczne działają na jego skórę przez szeroko otwarte okno, należy stosować profilaktykę oparzeń. Po pierwsze ważny jest czas – zarówno czas ekspozycji na słońce, jak i pora wystawienia ciała na działanie słońca. Wszyscy powinniśmy unikać opalania się w godzinach 11:00 – 14:00, a seniorzy i małe dzieci nie powinni korzystać z kąpieli słonecznych po godzinie 10:00 i przed godziną 15:00.
Przed pobytem na słońcu skórę należy zabezpieczyć kremem z filtrem UV, pokrywając nią nie tylko odsłonięte miejsce, ale także te osłonięte ubraniem, gdyż promienie UV przenikają przez tkaninę. Jeśli czas ekspozycji na słońce przekracza 2-3 godziny, należy ponownie nanieść preparat na skórę. W czasie, w którym skóra narażona jest na działanie słońca, dobrze jest też nosić nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.

Oparzenia – jak sobie z nimi radzić?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, ale kiedy już pojawią się oparzenia, należy zrobić wszystko, by przynieść ulgę poparzonej skórze. Oparzenia słoneczne mogą mieć różne nasilenie. Łagodniejsze będę objawiały się zaczerwienioną skórą i obrzękiem, tym bardziej intensywnym mogą towarzyszyć pęcherze. Bed względu na stopień zaawansowania zmian powstałych wskutek działania słońca, najlepiej sprawdzą się apteczne środki na przypadłości tego rodzaju uszkodzenia naskórka. W aptece kupisz pianki i żele, które nie tylko leczą oparzenie, ale także chłodzą i znieczulają zmienione chorobowo miejsce. Na ból stosować można doustne środki przeciwbólowo – przeciwzapalne, np. paracetamol lub ibuprofenu, należy po nie sięgnąć zwłaszcza wtedy, kiedy wystąpiła gorączka.
Istnieje też wiele domowych sposobów na poparzenia, wśród których wymienia się np. stosowanie zsiadłego mleka czy papki z pomidorów lub ogórków. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie z nich muszą być skuteczne, a niektóre mogą nawet okazać się szkodliwe. Oparzona skóra jest podatna na zainfekowanie, dlatego stosując domowe środki, należy zachować szczególną ostrożność.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!