Opiekun osób starszych – kto może nim zostać?
9 marca 2021

Opiekun osób starszych – kto może nim zostać?

Zawód opiekuna osób starszych nie jest stanowiskiem, na którym odnajdzie się się każdy. Do wykonywania takiej pracy potrzebne są indywidualne predyspozycje, bez których bycie dobrym opiekunem może okazać się problematyczne tak dla nas samych, jak i naszych podopiecznych. Bez odpowiednich warunków, trudniej będzie nam nawiązać właściwą relację oraz stworzyć dobry grunt pod dalszą współpracę z drugą osobą, a przecież zależy nam na tym, by praca dostarczała nam również satysfakcji.

Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych cech, które według rekruterów, mogą mieć duże znaczenie przy wykonywaniu danego zawodu.

Cierpliwość

Jest to jedna z najważniejszych cech, którą powinien posiadać każdy opiekun osoby starszej. Wraz z wiekiem codzienne czynności sprawiają seniorowi coraz więcej kłopotów, zaś on sam – z uwagi na swoje ograniczenia- do wykonania rutynowych działań potrzebuje znacznie więcej czasu. Często w takich sytuacjach okazuje się być niezbędna pomoc drugiej osoby. Zrozumienie cudzych potrzeb, a także umiejętne reagowanie na nie z dozą empatii to cenne cechy w dzisiejszych czasach, jednocześnie niezbędne do funkcjonowania w roli opiekuna.

Odpowiedzialność

Taka praca wymaga od opiekuna podjęcia się odpowiedzialności za osobę starszą pozostającą pod jej opieką w czasie trwania zlecenia. Mogą się bowiem zdarzyć sytuacje nieprzewidywane i wymagające błyskawicznych działań, na które opiekun musi odpowiednio reagować. W czasie wyjazdu stajemy się w dużym stopniu odpowiedzialni za drugiego człowieka, musimy tym samym dbać o jego bezpieczeństwo oraz poczucie komfortu.

Komunikatywność

Osoby komunikatywne łatwiej odnajdą się w zawodzie opiekuna osób starszych. Umiejętna komunikacja jest podstawą relacji międzyludzkich. Osoby starsze potrzebują często uwagi oraz rozmowy, możliwości wyżalenia się, ale również dzielenia się swoimi codziennymi radościami. Komunikatywny opiekun będzie potrafił odpowiednio pokierować rozmową, by senior poczuł się w jego towarzystwie doceniony i potrzebny, zaś jego problemy okażą się przez kogoś zrozumiane. Taka osoba szybciej też nawiąże nić porozumienia z podopiecznym, co może okazać się kluczowe w odniesieniu do ich dalszej współpracy.

Optymizm

Pozytywne nastawienie, którym opiekun mógłby zarazić seniora, zmotywować do działania czy poprawić nastrój są w tej pracy bardzo pożądane. Pozwala to choć na chwilę zapomnieć o chorobach czy ograniczeniach. Uśmiechem budujemy zaufanie oraz dobre relacje z innymi ludźmi

Wymieniony wyżej zespół cech charakteru oraz wcześniejsze doświadczenie w opiece nad osobami starszymi sprawia, iż stajemy się pożądanymi kandydatami na rynku opiekunów w Niemczech. Ponadto wszystkie te atrybuty znacznie ułatwiają odnalezienie się na danym stanowisku, jednocześnie zapewniając łatwiejsze mentalne przygotowanie do podjęcia nowego zawodowego wyzwania.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!