Jesień z seniorem – jak zorganizować czas podopiecznemu?
1 października 2021

Jakoś tak się dzieje, że człowiek na starość staje się bardziej refleksyjny. Wiek oraz przeżyte doświadczenia zmieniają każdego z nas, jednak w przypadku osób starszych dochodzą również choroby, niekiedy samotność, a także… poczucie braku celu. Wielu seniorów potrzebuje odpowiedniego zagospodarowania im czasu wolnego. Samotne siedzenie w pokoju z pewnością nie jest dobrym pomysłem, by podopieczny mógł czerpać radość życia i cieszyć się okresem starości. Cóż zatem robić, by zapewnić mu trochę rozrywki? Na szczęście są na to sposoby.

Wyjście do kawiarni
O ile długodystansowe spacery z osobą starszą niekoniecznie wchodzą w rachubę z uwagi na ograniczone siły seniora, a także na nie zawsze sprzyjającą aurę pogodową, o tyle nie jest powiedziane, że musicie przez cały czas siedzieć wyłącznie w czterech ścianach mieszkania. Być może w najbliższej okolicy znajduje się jakieś ciekawe miejsce – może to być np. muzeum czy galeria, ale również przyjazna kafejka, gdzie moglibyście wypić wspólnie kawę czy aromatyczną herbatę?

Zajęcia dla seniorów
W wielu miastach funkcjonują np. kluby seniora bądź placówki, gdzie organizuje się różne ciekawe zajęcia i spotkania, przeznaczone właśnie dla osób starszych. W takich miejscach Twój podopieczny może poznać nowych ludzi, jednocześnie zajmując swój czas kreatywnymi zajęciami. Zawsze można również rozejrzeć się za wydarzeniami kulturalnymi w okolicy. Wspomniane instytucje, oprócz różnotematycznych warsztatów i terapii zajęciowych, organizują niekiedy wieczorki towarzyskie dla osób starszych, ale także wycieczki do teatru czy na koncert. W towarzystwie innych osób, nasz podopieczny odżyje i zyska znacznie więcej nowych bodźców i tematów do dysput. Kto wie, może nawet nawiąże nowe przyjaźnie?

Osoby leżące i niesamodzielne
Powyższe propozycje sprawdzą się w przypadku osób, które są jeszcze na tyle samodzielne, by móc poruszać się poza granicami własnego mieszkania, a także seniorów, których można zabrać gdzieś na wózku inwalidzkim. Co jednak, gdy nasz podopieczny jest unieruchomiony? W takim przypadku postarajmy się zapewnić mu rozrywkę w domu, co na szczęście w dzisiejszych czasach nie jest takie trudne.
Dobrym pomysłem może być wspólne nadrabianie zaległości filmowych i serialowych. Wiele starszych osób lubi seriale i chętnie angażuje się emocjonalnie w losy bohatera.
Możecie również spróbować zagrać w karty czy gry planszowe, które zmuszają umysł do wysiłku, tym samym wspomagając pracę mózgu i jego sprawność. Podobnie ma rzecz ma się w przypadku łamigłówek czy nawet wspólnego rozwiązywania krzyżówek. W ten sposób również opiekun może nauczyć się nowych niemieckich zwrotów i słówek.
Dla wielu seniorów rozrywką będzie również słuchanie muzyki czy zwyczajne oglądanie telewizji. Muzykoterapia stanowi dodatkowo dobrą formę relaksu i ukojenia.
Aby wprowadzić odrobinę urozmaicenia, można wypożyczyć podopiecznemu ciekawą książkę czy wykupić odpowiednie audiobooki, co podobnie jak serial, zaangażuje go, odrywając na jakiś czas od szarej rzeczywistości.
Możesz również spróbować zorganizować podopiecznemu spotkanie rodzinne bądź rozejrzeć się, czy w okolicy nie mieszka sympatyczna osoba, którą możesz zaprosić by wspólnie z seniorem spędzić popołudnie na rozmowie przy kawałku ciasta.
Pozwalaj podopiecznemu na „wygadanie się”, gdyż czasem jedyne czego w tym momencie faktycznie mu potrzeba, to obecność drugiej osoby.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!