Jak wygląda praca opiekuna/ki osób starszych?
27 maja 2021

Jak wygląda praca opiekuna/ki osób starszych?

To pytanie zadają sobie osoby  zainteresowane podjęciem zlecenia najczęściej wyjazdowego na stanowisku opiekuna/ki osób starszych. W poniższym artykule odpowiemy na wyżej zadane pytanie. Mamy nadzieje, że nasza odpowiedz rozwieje wątpliwości oraz zachęci do wyjazdu na zlecenie osoby zainteresowane pracą za granicą.

Opieka nad osobami starszymi wiąże się z dużą odpowiedzialnością i często bywa wymagającym wyzwaniem. Podopiecznymi są osoby schorowane, często mające problemy z poruszaniem się.

Obowiązki opiekuna mogą się różnić przy poszczególnych zleceniach. Najczęściej w zakres obowiązków wchodzą takie czynności jak:

  • prowadzenie gospodarstwa domowego
  • pomoc w higienie osobistej oraz w ubieraniu
  • pomoc w pielęgnacji ciała
  • pomoc w transferze na wózek
  • dotrzymywanie towarzystwa podopiecznemu

Opieka seniora wiąże się z powtarzalnością wszystkich codziennych czynności, starsi podopieczni cenią sobie regularny rozkład dnia. Opiekunka powinna pozostawać w stałym kontakcie z rodziną podopiecznego, aby na bieżąco przekazywać informacje o jego aktualnym stanie. Bardzo dobrym sposobem zbierania informacji o seniorze jest prowadzenie notatek.

Wynagrodzenie w branży opiekuńczej uzależnione jest od stopnia znajomości języka niemieckiego oraz doświadczenia w opiece nad osobą starszą. Opiekunki mogą liczyć na wyższe zarobki, jeśli znają język niemiecki w wyższym stopniu. Zarobki wynoszą do 2.000 euro netto/miesięcznie. W wielu przypadkach opiekunki uczą się niemieckiego, spędzają wolny czas, podróżując i dzięki wysokim zarobkom spełniają swoje marzenia.

W razie pytań związanych z pracą w opiece oraz kursem, prosimy o kontakt pod numerem telefonu: +48 536 284 042 

Szybki kontakt!
+
Wyślij!