Pojęcia, które musisz znać, żeby ze zrozumieniem czytać ogłoszenia o pracy w opiece
17 grudnia 2021

W ogłoszeniach o pracy w opiece pojawiają się czasem stwierdzenia, które dla osoby bez doświadczenia mogą wydać się niejasne. Warto znać znaczenie tych obco brzmiących haseł, bo często określają one stan podopiecznego, dając obraz tego czego możemy spodziewać się na miejscu i z jakim pacjentem mamy do czynienia.

Senior mobilny

Takie określenie pojawiające się w ogłoszeniach powinno cieszyć, zwłaszcza, jeśli występuje w połączeniu z mobilną sprawnością. Senior mobilny to po prostu osoba, która jest w stanie samodzielnie się przemieszczać. Osoby starsze często są fizycznie niesprawne, a mobilność podopiecznego sprawia, że jest w stanie pójść samodzielnie choćby do toalety, a to duże ułatwienie dla opiekunki. W ogłoszeniach możemy znaleźć też informacje „senior leżący” – mowa tu o pacjencie, który nie opuszcza łóżka, albo „podopieczny na wózku inwalidzkim” – tu sprawność seniora może być różna, w ogłoszeniach zazwyczaj dodana jest informacja, że podopieczny wymaga transferowania, czyli pomocy w przesiadaniu się w wózka na łóżko, krzesło czy toaletę.

Podopieczny przy rollerze

Hasło roller bezpośrednio wiąże się z mobilnością. O ile określenie „wózek inwalidzki” jest nam wszystkim dobrze znane, o tyle nie wszyscy muszą zadawać sobie sprawę czym jest roller. Roller to rodzaj balkonika/chodzika dla osób z niepełnosprawnościami, posiada koszyk i siedzisko. Taki rodzaj chodzika ma też 4 kółka, co pozwala na dość dynamiczne poruszanie się. Podopieczni na rollerach zazwyczaj są jeszcze dość sprawni fizycznie, można wychodzić z nimi nawet na krótkie spacery, zwłaszcza, że siedzisko pozwala na odpoczynek w dowolnym momencie.

Podopieczny inkontynentny

Inkontynencja to nietrzymanie moczu lub stolca. Hasło „podopieczny inkontynentny” oznacza osobę, która oddaje mocz i/lub kał w sposób niekontrolowany. Taki senior korzysta zazwyczaj z pieluch, pieluchomajtek i/lub podkładów na łóżko. Wymaga wzmożonej higieny, w tym mycia nawet kilka razy dziennie, co jest uciążliwe dla opiekunki, zwłaszcza jeśli pacjent jest jednocześnie leżący.

Senior mentalnie sprawny

To oczywiście dobra wiadomość. Senior mentalnie sprawny jest osoba, której procesy poznawcze nie są zaburzone. Są to podopieczni „trzeźwo” myślący, zdający sobie sprawę z miejsca i czasu, w którym się znajdują, z własnej niepełnosprawności oraz roli opiekunki. Takie osoby nie cierpią na demencję czy chorobę Alzchaimera. Można z nimi rozmawiać, są dla opiekunek źródłem wiedzy o Niemczech.

Stopnie opieki – pflegegrad

W Niemczech istnieje klasyfikacja poziomu opieki wyrażana w stopniach, im wyższy stopień, tym więcej opieki wymaga senior, tym więcej trzeba mu poświęcić czasu. W niemieckim używa się określenia pflegegrad, istnieje 5 stopni pflegegrad:
Stopień 1 – najłagodniejszy, oznacza osobę samodzielną, wymagającą okazjonalnego wsparcia, do takich osób rzadko zatrudnia się opiekunki.

Stopień 2 – wymaga codziennej opieki przez średnio 90 minut, a na 3 podstawowe elementy opieki – odżywienia, higiena osobista, mobilność – wymaga wsparcia w co najmniej dwóch, przynajmniej raz na dobę. Taka osoba wymaga również wsparcia w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Stopień 3 – podopieczny wymaga pomocy przynajmniej trzykrotnie w ciągu doby, osoba taka wymaga najczęściej pomocy w poruszaniu się, ubieraniu, zachowaniu higieny.

Stopień 4 – ten stopień niepełnosprawności zaznaczany jest w ogłoszeniach, gdyż niepełnosprawność takich osób jest znaczna, wymagają one opieki także w nocy.

Stopień 5 – oznacza osobę o znacznej niepełnosprawności (jak w stopniu 4), wymagającą dodatkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Jeśli widzisz w ogłoszeniu informację 4 poziom opieki lub 5 poziom opieki, koniecznie sprawdź czy jest to praca, która którą dzielisz z innym opiekunem (zatrudnionym lub kimś z rodziny).

Szybki kontakt!
+
Wyślij!