Grypa czy przeziębienie? – jak rozróżniać infekcje i kiedy zawiadamiać lekarza
20 stycznia 2023

Choć wirus covid odpuścił, to nie możemy zapominać, że jesteśmy w środku sezonu infekcyjnego. Za znaczną część zachorowań w tym sezonie odpowiada wirus grypy. Grypa, choć bywa traktowana na równi z przeziębieniem, jest groźną chorobą, która może mieć ciężki przebieg i skutkować powikłaniami, do których należą m.in. zapalenie płuc i zapalenie mięśnia sercowego. Powikłania te są bardzo niebezpieczne, zwłaszcza dla seniorów. Jak odróżnić grypę od przeziębienia, co robić, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania i powikłań?

Przyczyny przeziębienia i grypy
Zarówno przeziębienie jak i grypę wywołują wirusy. Przyczyną przeziębienia są najczęściej rynowirusy, grypę wywołują wirusy grypy. Wirusy z grupy A odpowiadają za grypę sezonową, która pojawia się każdego roku, wirusy z grupy B są bardziej nieprzewidywalne, co kilka lat wywołują pandemię.
Pandemie grypy zdarzają się co kilkanaście – kilkadziesiąt lat, jedną z najbardziej znanych pandemii była pandemia tzw. hiszpanki.

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Przeziębienie to infekcja o łagodnym przebiegu. Rozpoczyna się zwykle 1-2 dniami gorszego samopoczucia. Po tym czasie pojawią się pierwsze objawy, którymi mogą być ból gardła lub chrypka. Następnie pojawia się katar, który jest dominującym objawem choroby. Osoba, która jest przeziębiona, może gorączkować, zazwyczaj temperatura nie przekracza jednak 38 stopni.
Grypa ma bardziej nagły przebieg, rozpoczyna się zazwyczaj wysoką gorączką, nawet do 40 stopni. Objawami grypy są też rozbicie, bóle mięśnie i kości, bóle głowy i kaszel. Katar występuje rzadko.

Kiedy należy udać się do lekarza?
Grypa jest szczególnie groźna dla osób starszych, cierpiących na choroby przewlekłe. Każdy senior, który ma choć jedną chorobę przewlekłą, powinien odbyć wizytę lekarską, jeśli występuje u niego podejrzenie grypy. Jeśli więc twój podopieczny zaczyna wysoko gorączkować, bolą go mięśnie, ma dreszcze, koniecznie umów go na wizytę lekarską. Senior powinien zostać osłuchany przez lekarza, można wykonać u niego także test, który potwierdzi zakażenie grypą. Ważne, żeby wizyta odbyła się już po wystąpieniu pierwszych objawów, gdyż leki działające na wirusa grypy działają tylko w początkowej fazie choroby.
Bez względu na wiek i stan zdrowia osoby podejrzanej o zakażenie grypą, do lekarza należy udać się jeśli pojawią się duszności lub świszczący oddech, albo kiedy kaszel z odkrztuszaniem wydzieliny i gorączka będę utrzymywać się dłużej niż kilka dni. Powodem do wizyty jest także pojawienie się ból ucha lub bólu głowy i zatok, które nie ustępują po podaniu leków przeciwbólowych.

Jak leczyć grypę i przeziębienie?
Poza wspominanymi już lekami zwalczającymi wirusy grypy, stosuje się leczenie objawowe. Gorączkę i ból zwalcza się za pomocą leków na bazie ibuprofenu i paracetamolu. Ulgę w kaszlu przyniesie stosowanie syropów na kaszel. Choremu trzeba zapewnić też warunki do odpoczynku. Niezwykle jest by wypijał odpowiednio dużo płynów.
Przeziębienie leczy się wyłącznie objawowo, poza lekami o których mowa przy leczeniu grypy, pomocne będę spray i/lub tabletki na ból gardła oraz krople obkurczające śluzówkę nosa.
Ani grypy, ani przeziębienia nie wyleczymy za pomocą antybiotyków, gdyż nie mają one wpływu na wirusy.

Czy grypie można zapobiegać?
Grypa przenosi się drogą kropelkową, do zakażenia dochodzi więc wtedy, kiedy ktoś kto jest już chory kicha czy kaszle w naszej obecności. Wirusy grypy mogą przetrwać na powierzchniach nawet kilka godzin, zarazić możemy się więc także wtedy, gdy dotykamy przedmiotów, których wcześniej dotykał ktoś chory, np. klamek do drzwi czy przycisków w windzie.
Grypie można zapobiegać unikając osób chorych, co w sezonie infekcyjnym jest bardzo trudne, i dbając o odporność organizmu.
Skuteczną i bezpieczną metodą zapobiegania grypie są też szczepienia ochronne przeciwko grypie.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!