Wysoki cholesterol – problem opiekunki i seniora – co możesz zrobić?
31 marca 2023

Wysoki poziom cholesterolu, nazywany także hipercholesterolemią, jest powszechnym problemem i dotyczy osób w każdym wieku, jednak w starszym wieku ma większe znaczenie. Hipercholesterolemia jest groźna sama w sobie, ale staje się dużo bardziej kłopotliwa kiedy towarzyszy innym schorzeniom, zwłaszcza tym dotyczącym układu krążenia, gdyż znaczenie zwiększa ryzyko zawału i innych chorób serca.

Skąd się bierze cholesterol?

Cholesterol nie cieszy się dobrą sławą, trzeba jednak wiedzieć, że jest w organizmie bardzo potrzebny i pełni w nim bardzo ważne funkcje. Cholesterol, który jest wytwarzany w wątrobie, jelicie cienkim i komórkach skóry nazywamy cholesterolem endogennym. Jest on sterolem, który buduje błony komórkowe, wspomaga przepływ impulsów komórkowych i przekształca witaminę D3 pod wpływem promieni słonecznych.
W organizmie znajduje się jednak także cholesterol egzogenny, dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Pochodzi przede wszystkim z tłustych mięs i wędlin, smalcu i tłustego nabiału.

Czy zły i dobry cholesterol naprawdę istnieje?

Często słyszymy o złym i dobrym cholesterolu, tak naprawdę mówić należałoby jednak o jego frakcjach. Frakcja HDL jest uznawana za dobrą, bo potrafi „zabrać” z żył cholesterol LDL i przenieść go do wątroby. Natomiast frakcja LDL „zanosi” cholesterol z wątroby do komórek organizmu, przez co może tworzyć blaszki miażdżycowe.

Czym grozi wysoki cholesterol LDL?

Wysoki cholesterol stanowi niebezpieczeństwo, gdyż zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, zawałów serca, udarów czy zatorów płucnych. Wszystkie wymienione sytuacje zdrowotne wiążą się z bezpośrednim zagrożeniem życia. Hipercholesterolemia jest szczególnie niebezpieczna, gdy pojawia się w duecie z inną bardzo powszechną przypadłością – nadciśnieniem. Wszelkie inne choroby również zwiększają zagrożenie, dlatego należy dążyć do tego, aby poziom cholesterolu u seniora był w normie lub jak najbliżej niej.

Skąd się bierze wysoki cholesterol?

Porady dotyczące zachowania prawidłowego poziomu mogą się przydać nie tylko w dbaniu o zdrowie seniora, ale także o własne. Za zbyt wysoki poziom cholesterolu odpowiadają przede wszystkim zła dieta (spożywanie zbyt dużo tłuszczy zwierzęcych i roślinnych), palenie tytoniu, picie alkoholu, brak aktywności fizycznej, przewlekły stres i choroby metaboliczne, w tym cukrzyca.

5 rzeczy, które pozwolą utrzymać cholesterol w normie

Żeby zachować prawidłowy cholesterol warto stosować się do 5 zasad:

Zasada 1. – utrzymaj prawidłową masę ciała
Nadwaga i otyłość to jedne z czynników, które podnoszą cholesterol. Jeśli Ty lub senior potrzebujcie obniżenia cholesterolu, musisz zadbać o to, aby masa ciała była prawidłowa. Sprzyjać temu będzie odpowiednia diet i ruch.

Zasada 2. – rzuć palenie
Sam tytoń nie podnosi poziomu złego cholesterolu, ale obniża poziom dobrego cholesterolu, a dodatkowo uszkadza naczynia krwionośne, co przyspiesza tworzenie blaszek miażdżycowych.

Zasada 3. – ogranicz picie alkoholu
Okazjonalnie wypita lampka wina nie sprawia, że cholesterol wystrzeli w górę, ale alkohol sprzyja hipercholesterolemii choćby przez to, że jest wysokokaloryczny i dostarcza tzw. pustych kalorii. Trzeba także pamiętać, że alkohol pity ma ogólny negatywny wpływ na organizm.

Zasada 4. – zapanuj nad stresem
Poziom cholesterolu może wzrastać nie tylko w skutek nadwagi czy nieodpowiedniej diety, ale także na skutek stresu. Choć w pierwszym odruchu może nam się wydawać, że na stres nie mamy wpływu, nie jest to prawdą. Stresem można zarządzać, obniżać jego poziom np. dzięki technikom relaksacyjnym, świadomemu oddychaniu czy jodze.

Zasada 5. – postaw na aktywność
Aktywność fizyczna ma ogólnie pozytywny wpływ na zdrowie, wpływa także na poziom cholesterolu. Odpowiedni będzie w zasadzie każdy rodzaj aktywności, ważne, żeby być systematycznym i ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu, a najlepiej codziennie. Rodzaj aktywności trzeba oczywiście dopasować do kondycji i aktualnego stanu zdrowia. Na początek, zarówno dla opiekunki jak i dla seniora, odpowiednie będą spacery.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!