Czy senior nie bierze za dużo leków?
22 września 2023

Istnieje ryzyko, że niektórzy seniorzy mogą przyjmować zbyt wiele leków, co nazywa się potocznie polifarmakologią. Polifarmakologia może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych i bezpieczeństwa, w tym interakcji między lekami, skutków ubocznych, trudności w przestrzeganiu zaleceń oraz pogorszenia jakości życia. W artykule przedstawimy Wam kilka kwestii, związanych z nadmiernym przyjmowaniem leków u seniorów.

Interakcje między lekami
Seniorzy często przyjmują wiele różnych leków na różne schorzenia, co zwiększa ryzyko interakcji między nimi. Te interakcje mogą być niebezpieczne i prowadzić do skutków ubocznych lub zmniejszenia skuteczności leków.

Skutki uboczne
Długotrwałe stosowanie wielu leków może zwiększać ryzyko skutków ubocznych, szczególnie u osób starszych, które mogą być bardziej wrażliwe na działanie leków.

Niskie przestrzeganie zaleceń
Seniorzy mogą mieć trudności z przestrzeganiem zaleceń dotyczących przyjmowania wielu leków. To może prowadzić do niewłaściwego dawkowania lub zapomnienia o przyjęciu leków.

Wzrost kosztów
Przyjmowanie wielu leków zwiększa koszty związane z opieką zdrowotną, zarówno dla samej osoby starszej, jak i systemu opieki zdrowotnej.

Pogorszenie jakości życia
Nadmierne przyjmowanie leków może prowadzić do uczucia osłabienia, senności, bólu brzucha i innych dolegliwości, co wpływa negatywnie na jakość życia seniorów.

Aby zapobiec nadmiernemu przyjmowaniu leków u seniorów, ważne jest:

  • regularna ocena leków przez lekarza lub farmaceutę w celu zidentyfikowania niepotrzebnych leków lub możliwości redukcji dawek
  • komunikacja z lekarzem w przypadku pojawienia się skutków ubocznych lub wątpliwości dotyczących leków
  • upewnienie się, że wszyscy lekarze, którzy opiekują się seniorem, są świadomi wszystkich przyjmowanych leków, w tym leków na receptę, suplementów i leków dostępnych bez recepty
  • edukacja seniorów i ich opiekunów na temat leków, w tym zrozumienie, dlaczego są stosowane i jakie są skutki uboczne
  • regularne przeglądy leków i ocena potrzeb terapeutycznych wraz z lekarzem

Warto podejmować wszelkie kroki, aby zminimalizować ryzyko polifarmakologii u seniorów i zapewnić im bezpieczne i skuteczne leczenie. Działania te powinny być prowadzone we współpracy z lekarzem rodzinnym lub specjalistą ds. opieki nad osobami starszymi.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!