Czy praca opiekuna na pewno jest dla mnie?
6 października 2023

Prawdziwe zdolności do pracy jako opiekunka wymagają wielu umiejętności i cech osobowości, które nie zawsze można ocenić w prosty sposób. Zanim jednak zdecydujesz się na pracę jako opiekun seniora, warto zapytać siebie samego, czy podołasz trudom tego stanowiska. Każdy człowiek jest inny, co za tym idzie nie każdy sprosta obowiązkom wynikającym z takiej pracy. To zajęcie które może być bardzo satysfakcjonujące, bywają jednak sytuację kiedy stan podopiecznego przerasta nasze możliwości . Dlatego warto przed podjęciem takiej decyzji o dokładne rozważenie wszelkich „za” i „przeciw”.

Wiele agencji rekrutacyjnych przed zatrudnieniem kandydata, przeprowadza rozmowy kwalifikacyjne z uwzględnieniem wielu pytań. Właściwie, dlaczego?

Opiekun seniora, bowiem podejmuje się bardzo odpowiedzialnego zajęcia jakim jest opieka nad drugim człowiekiem, często takim, który bez pomocy nie jest w stanie już sam funkcjonować. Nie ma tu miejsca na błędy, ponieważ „owy błąd” może zaważyć na życiu podopiecznego.

Pytania które warto sobie zadać przed podjęciem decyzji o pracy.

Pytanie 1: Jakie są Twoje doświadczenia związane z opieką nad seniorami?

Odpowiedź: Opisz swoje wcześniejsze doświadczenia z opieką, jeśli takie posiadasz. Może to obejmować opiekę nad dziećmi, opiekę nad osobami starszymi lub niepełnosprawnymi, a także pracę w charakterze opiekunki dla innych. Jeśli w Twojej rodzinie, ktoś wymagał opieki, również warto o tym wspomnieć.

Pytanie 2: Czy masz cierpliwość do pracy z osobami, które mogą być wymagające?

Odpowiedź: Wskazanie, że masz cierpliwość i umiejętność radzenia sobie z osobami wymagającymi opieki jest ważne w tej roli, zawód opiekuna jest pracą z misją, dlatego warto szczerze przed sobą zweryfikować swoje możliwości.

Pytanie 3: Jakie umiejętności interpersonalne posiadasz?

Odpowiedź: Opisz swoje umiejętności w komunikowaniu się i budowaniu relacji z innymi ludźmi. To kluczowe, aby zapewnić wsparcie emocjonalne i komfort osobom, którymi się opiekujesz.

Pytanie 4: Jak radzisz sobie w sytuacjach stresujących?

Odpowiedź: Praca jako opiekun/ka może być stresująca. Opisz swoje strategie radzenia sobie ze stresem.

Pytanie 5: Czy jesteś gotowy/a na elastyczne godziny pracy?

Odpowiedź: Praca opiekuna może wymagać elastyczności w godzinach pracy, w tym pracy nocnej lub w weekendy. Czy jesteś gotowa na takie warunki?

Pytanie 6: Czy masz umiejętność wykonywania czynności domowych i codziennych, takich jak gotowanie, sprzątanie, i pomoc w higienie osobistej?

Odpowiedź: Umiejętność pomocy w codziennych czynnościach życia jest ważna w pracy opiekuna. Senior zazwyczaj wymagający pomocy na co dzień, nie jest już w stanie sam się sobą zająć, dlatego też wymaga pomocy i wsparcia przy pozostałych obszarach. Dlatego bardzo ważne jest, aby opiekun był sprawny fizycznie, aby sam z czasem nie wymagał pomocy.

Pytanie 7: Czy masz wiedzę na temat pierwszej pomocy?

Odpowiedź: Posiadanie wiedzy na temat pierwszej pomocy jest przydatne w przypadku nagłych sytuacji zdrowotnych, to umiejętność którą powinien posiadać każdy człowiek. Nie mniej jednak realia wyglądają inaczej, dlatego warto przejść taki kurs przed przystąpieniem do zawodu opiekuna.

Czy to wszystko?

Oczywiście, że nie, to tylko przykładowe pytania. Jeśli poważnie rozważasz pracę jako opiekunka, warto również uzyskać odpowiednie kwalifikacje i certyfikaty oraz skonsultować się z agencjami rekrutacyjnymi lub pracodawcami, którzy oferują takie stanowiska. Praca opiekunki wymaga empatii, troskliwości i odpowiednich umiejętności, które można rozwijać i doskonalić w trakcie pracy.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!