Część zadań w pracy opiekunki to praca fizyczna. Niemal każdego dnia opiekunka musi wykonać pracę fizyczną – podnieść lub przenieść seniora, pozwolić mu oprzeć się na własnym ramieniu, przetransportować go z łóżka na wózek inwalidzki lub z wózka do wanny. Wszystkie te czynności, zwłaszcza jeśli są źle wykonywane, obciążają kręgosłup. Jeśli wziąć do tego jeszcze inne codzienne zadania, takie choćby jak przyniesie zakupów, mamy dość dużo pracy fizycznej. Aby nie doprowadzić do bólu kręgosłupa, opiekunka musi wykazać się umiejętnością dźwigania w bezpieczny sposób.
Bóle kręgosłupa – poważny problem w pracy opiekunki
Bóle kręgosłupa mogą mieć różną przyczyną. Mogą świadczyć o chorobie zwyrodnieniowej, stanach zapalanych stawów, chorobach tkanki łącznej i o wielu innych przypadłościach. Mogą promieniować do szyi i kończyn, albo dawać uczucie bólu w całych plecach. Kiedy są silne, mogą całkowicie wyłączyć opiekunkę z życia, uniemożliwić chodzenie i wykonywanie najprostszych czynności, dlatego niezwykle ważne jest, żeby im zapobiegać, a jeśli już się pojawią, zgłosić je lekarzowi, aby mógł znaleźć przyczynę i zalecić skuteczne i bezpieczne leczenie.
Bóle kręgosłupa – lepiej zapobiegać niż leczyć
Profilaktyka bóli kręgosłupa nie jest szczególnie trudna, wymaga jednak zaangażowania i wytrwałości. O to, aby kręgosłup nas nie bolał, powinniśmy dbać przede wszystkim wykonując z rozmysłem codzienne czynności. Dbałość o kręgosłup powinna zacząć się natychmiast po przebudzeniu. Aby zapobiegać bólom należy unikać gwałtownego wstawania z łóżka, nasz kręgosłup nie lubi „zrywania się”, idealnie byłoby zacząć dzień od krótkiego ćwiczenia jogi, a jeśli nie możesz sobie na to pozwolić, spróbuj choć kilkukrotnie się przeciągnąć.
Dla zachowania zdrowia kręgosłupa ważny jest dosłownie każdy krok. Zwróć uwagę na to, jak chodzisz, jak stawiasz stopy. Unikaj „szurania”, podczas chodzenia staraj się mieć wyprostowaną sylwetkę. Unikaj zgarbionej i skrzywionej postawy. Noś wygodne buty, które zapewnią kręgosłupowi odpowiednią amortyzację. Jeśli niesiesz coś ciężkiego, rozłóż ciężar równo na obie ręce. Nie dźwigaj ponad siły. Unikaj siedzącego trybu życia, dla kręgosłupa pozycja siedząca jest szczególnie niekorzystna. Śpij na dobrej jakości materacu i na dobrze dobranej poduszce.
Kręgosłup opiekunki
W pracy opiekunki kręgosłup najbardziej obciąża podnoszenie seniora. Podnosząc seniora zawsze korzystaj z dostępnych udogodnień. Nie myśl, że to „tylko raz” lub „tylko na chwilę”. Zawsze informuj podopiecznego, że zamierzasz go podnieść i proś o wsparcie Cię w tym działaniu. Nigdy nie pozwalaj seniorowi wieszać się na twojej szyi, lepiej, żeby objął Cię w pasie. Jeśli musisz podnieść seniora, staraj się to robić tak, żeby nie nabawić się urazu. Dźwigaj mięśniami, nie kręgosłupem! Stań na lekko ugiętych, szeroko rozstawionych nogach, wykorzystaj siłę pracy mięśni nóg i brzucha. Staraj się wykonywać płynne ruchy, twój kręgosłup będzie Ci wdzięczny.
Zasady te odnoszą się do podnoszenia nie tylko seniora, ale także wszystkiego innego, co stanowi ciężar.
Uprawiaj sport
Nie musisz ćwiczyć całymi dniami, ale pamiętaj, że im silniejsze mięśnie, tym bardziej odciążony jest kręgosłup. Szczególnie ważne są tu mięśnie przykręgosłupowe i mięśnie brzucha – jeśli będą mocne, będą podparciem dla kręgosłupa. Forma sportu jest dowolna, mogą być to nawet spacery lub jazda na rowerze. Kręgosłup szczególnie lub jogę i pływanie, jeśli masz taką możliwość regularnie korzystaj z basenu.
Mięsnie, aby były silne, potrzebują nie tylko ruchu, ale także odpowiednich składników odżywczych. zadbaj więc o zdrową dietę, bogatą w białko oraz dużą ilość warzyw i owoców.
Unikaj stresu i napięcia
Bóle pleców, odbierane jako bóle kręgosłupa, mogą być też objawem zbyt dużego napięcia mięśni pleców. Takie napięcie powodowane jest przez stres. Unikaj więc stresu, a jeśli się pojawia zadbaj o to, aby nim zarządzić, wtedy nie będzie gromadził się w ciele. Stosuj metodę świadomego oddychania i angażuj w ten proces przeponę. Znajdź metodą na relaks i odprężenie.
Jeśli ból kręgosłupa ma charakter nawracający lub jest bardzo silny, koniecznie skontaktuj się lekarzem, być może konieczne będzie leczenie zarówno w formie farmakoterapii (przyjmowania leków) jak i dodatkowych działań takich np. jak rehabilitacja.