Opiekunka osób starszych – dlaczego akurat Niemcy?
17 czerwca 2022

Opiekunka osób starszych ma wybór – może pracować w Polsce lub wyjechać do pracy za granicą. Decydując się na wyjazd za granicę, opiekunka może zdecydować się na jeden z krajów Unii Europejskiej lub wyjechać na inny kontynent. Jakie miejsce do pracy więc wybrać? Czy warto zdecydować się na pracę w Niemczech?

Polska – praca tak samo ciężka, pieniądze znacznie mniejsze

Opiekunka osób starszych bez trudu znajdzie zatrudnienie bez wyjeżdżania z kraju, w Polsce także potrzeba osób do pracy z seniorami, zarówno w domach opieki, jak i prywatnie. Praca w Polce ma jednak jedną dużą wadę – jest opłacana dużo gorzej niż u naszych zachodnich sąsiadów. I z tego powodu warto rozważyć wyjazd.

Niemcy – nie taki obcy kraj

Choć wyjeżdżając za granicę trzeba liczyć się z tym, że będziemy w nowy miejscu czuć się nieco obco, choćby ze względu na inny język, to faktem jest, że sąsiadujące ze sobą kraje europejskie niewiele dzieli. Wyjazd do Niemiec raczej nie będzie wiązał się z szokiem kulturowym.

Blisko rodziny

Odległość ma znaczenie. Do sąsiadujących z Polską Niemiec dojedziemy w kilka godzin. Zwłaszcza mieszkanki regionu przygranicznego są w bardzo komfortowej sytuacji, bo może udać im się znaleźć zlecenie blisko granicy. Takie rozwiązanie pozwala np. odwiedziny bliskich w weekendy.

Wysokie zarobki i bardzo dobry system opieki zdrowotnej

W Niemczech zarabia się dobrze, a koszty utrzymania są podobne do tych w Polsce. Poza tym o Niemczech mówi się jako okraju, który ma jeden z najlepszych systemów opieki zdrowotnej na świecie, do lekarza dostaniesz się szybko, na badania też będziesz czekać krócej niż w Polsce.

Centrum Europy

Niemcy mają bardzo dobre położenie geograficzne i są świetnie skomunikowane z resztą Europy. Z Berlina można dojechać do wielu innych europejskich stolic. Kraj graniczy z 9 innymi państwami, po zakończeniu zlecenia nie musisz wracać od razu do Polski, możesz wybrać się w krótką podróż, z Niemiec podróżuje się szybciej, taniej i łatwiej niż z Polski.

Duża liczba imigrantów

Około 14% mieszkańców Niemiec stanowią imigranci, z pewnością spotkasz tam przyjezdnych z Polski i innych krajów, dzięki temu nie będziesz czuć się wyobcowana.

Uporządkowanie i wysoka kultura osobista

O Niemcach mówi się jak o ludziach bardzo uporządkowanych, cechujących się wysoką kulturą osobistą. Dlatego z Niemcami dobrze się pracuje. Może nieco trudniej się z nimi zaprzyjaźnić, ale łatwo utrzymywać tu dobre relacje zawodowe.

Szybki kontakt!
+
Wyślij!